Що ми знаємо про професійний салют? Професійними салютами та піротехнікою називають піротехнічні вироби, використання яких потребує спеціальних знань та навичок, відповідної атестації виконавця та забезпечення певних умов технічного оснащення. Також їх називають піротехнічними виробами технічного та спеціального призначення, а при перевезенні таку піротехніку відносять до класу небезпечних вантажів.
З іншого боку, до побутової піротехніки відносяться піротехнічні вироби побутового призначення, які вільні до продажу, а їх застосування не потребує спеціальних знань та навичок. Використання такої піротехніки, при дотриманні всіх інструкцій, відповідає безпеці здоров’я та життю людей. А також не призводить до пошкодження майна та заподіяння шкоди навколишньому середовищу. В правилах також можуть бути вказані вікові обмеження до використання зазначеної побутової піротехніки.
Відмінність між професійною та побутовою піротехнікою
Основною відмінністю між побутовою та професійною піротехнікою є зона ураження при спрацьовуванні піротехнічного елемента. При цьому за основу взято відстань у 50 метрів. Салюти та феєрверки, які мають більшу зону ураження мають IV та V клас небезпеки та відносяться до професійних феєрверків.
Насамперед, до 2012 року для проведення феєрверків з використанням професійних калібрів потрібно було мати дозвіл на право проведення салютів та феєрверків. Цей документ видавав ДЕРЖГІРПРОМНАГЛЯД та його територіальні підрозділи. Згодом цей дозвіл скасували. І на даний момент для роботи з професійною піротехнікою потрібна насамперед присутність у штаті компанії спеціально навченого персоналу. Що має підтверджуватись наявністю відповідних документів піротехніків, відповідальних керівників, а також їх регулярної переатестації. І по-друге, звичайно, необхідною матеріально-технічною базою для виконання подібних робіт.
Зайшовши в інтернет або спеціалізований магазин, ви можете розгубитися в кількості різноманітних феєрверків та піротехніки. Тут і петарди, і ракети, і салютні установки, метелики та безліч інших дрібничок, повз яких діти навряд чи зможуть спокійно пройдуть. Але все перераховане відноситься до класу побутової піротехніки. Все це дозволено до вільного продажу. Професійний же салют і піротехніка вимагає додаткових знань для її використання, а також додаткового обладнання для її запуску. Такий феєрверк ви не купите в звичайному магазині піротехніки, якщо у вас немає навичок та умінь його використання, а також дозволів на його застосування. Такими феєрверками мають займатися професіонали.
Професійні феєрверкові кулі
Основним представником професійної піротехніки є люсткугель (висотні кулі). Lustkugel з німецької перекладається як “весела куля”. Іноді їх називають “феєрверкові кулі”. Вони мають діаметр від 2 до 12 дюймів. Всі такі кулі, починаючи з 3 дюймів, відносяться до професійної піротехніки. Для їх запуску потрібні спеціальні мортири, в які і встановлюються дані заряди. Пуск проводиться зі спеціального обладнання за допомогою ручного пульта або під керуванням комп’ютерної програми. Для цього люсткугель приєднується до запалювача, на який у потрібний момент подається пусковий струм і піротехнічний виріб спрацьовує. Крім цього, щоб провести такий феєрверк, потрібне кваліфіковане навчання, постійна практика та регулярна атестація людей, які будуть проводити такого роду піротехнічне шоу. Це пов’язано з тим, що робота з великими калібрами може бути небезпечною і для вас і для всіх присутніх.
➡️ Дивіться також: Висотні салюти та феєрверки
Замовити професійний салют чи купити побутову піротехніку?
У вас є вибір: або влаштувати феєрверк самому, або звернутися до професіоналів. Вирішувати, звичайно ж, Вам! При цьому в кожному випадку є свої плюси та свої мінуси.
Побутову піротехніку в Україні продають цілий рік. Ви можете цілком легально купити салютні установки, ракети, вулкани та багато іншого. Детально прочитавши інструкцію щодо використання, ми думаємо, що ви без особливих проблем зможете запустити ваш особистий салют. Плюсом цього варіанта є те, що перш за все ви зможете орієнтуватися на суму, яку взмозі собі дозволити. З іншого боку, салют доведеться запускати самотужки і обмежитися лише тим, що пропонують продавці піротехніки. І змиріться з тим, що великі калібри вам не продадуть.
Наші поради щодо запуску побутової піротехніки:
По-перше, найголовніша проблема — алкоголь. Він не поєднується з салютами та феєрверками. Відповідальні особи, на яких покладено це завдання, мають бути тверезими. При цьому вони повинні не тільки правильно підпалити або запустити піротехніку, а й вірно встановити. Триматися на безпечній відстані та уважно стежити за гостями, щоб ті не підходили занадто близько.
По-друге, не упускайте з поля зору виставлену піротехніку, навіть якщо до запуску залишається достатній час. На святі зазвичай присутні діти, яким все цікаво і скрізь хочеться заглянути. Є гості, які можуть переплутати вашу салютну установку з урною для недопалків. Або ж надто перебравши запрошений прийме її за футбольний м’яч.
По-третє, не соромтеся просити всіх відійти на безпечну відстань. Не запускайте салют, поки не побачите, що всі вас послухали. Не піддавайтеся на вмовляння окремих сміливців, які хочуть сфоткатися ближче до епіцентру.
По-четверте, не робіть вашу піротехнічну виставу довгою. Такі тривалі покази можуть набриднути і люди втратять інтерес до всього, що відбувається. Безперечно 3-10 хвилин цілком вистачить. Краще зробіть його більш насиченим. Запалюйте кілька елементів одночасно, продумайте послідовність вашого феєрверку.
І останнє, не забудьте перевірити зону феєрверку щодо безпеки після закінчення шоу. Салютні установки і залишки картону, що горять, потрібно загасити. Оглянути місце на наявність елементів, що не розірвалися або не спрацювали.
З іншого боку, якщо замовити професійний салют, вся відповідальність за проведення такого феєрверку лягає на його виконавця. Ви не будете брати участь у підготовці та запуску вашого піротехнічного шоу. Крім того, сильно розширюються можливості з використання різноманітних піротехнічних ефектів, великих калібрів, їх комбінації, синхронності запуску і т.д. Але таке задоволення не з дешевих. Вартість професійного салюту стартує від 800 у.о. Більше того, ви можете попросити синхронізувати таке піротехнічне шоу з музичною композицією. Такі салюти мають, як правило, більші бюджети, але на виході ви отримаєте “феєрверк вашої мрії”.
ℹ️ Більше інформації за цінами дивіться у розділі: Вартість феєрверку та піротехніки
Тож у яких випадках нам потрібен професійний салют, а коли — побутовий?
Побутова піротехніка:
- підходить для будь-якого бюджету, від кількох тисяч гривень та вище;
- відмінно підходить для невеликих свят та вечірок;
- можна придбати будь-якої миті;
- підходить для тривалого феєрверку;
- необхідно самим розбиратися із запуском і самостійно узгоджувати феєрверк.
Професійний феєрверк:
- бюджет від 800 у.о. і вище;
- підходить для масових заходів, весіль, ювілеїв та корпоративів;
- більш потужні ефекти (проти побутової), більший асортимент піротехнічних ефектів;
- можлива стрілба з декількох точок, а також з дахів, сценічних конструкцій, з понтонів та барж;
- всі технічні моменти феєрверку погоджує підрядник;
- не вимагає від організатора жодної участі у проведенні такого піротехнічного шоу.